Евро 2024: Килиан Мбапе страда от разкървавен нос, но води Франция до тясна победа с 1-0 срещу Австрия
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-06-24 | 09:41:29

Футболната суперзвезда Килиан Мбапе изигра жизненоважна роля в минималната победа на Франция с 1-0 срещу Австрия в първия мач от група D на Евро 2024 в понеделник.

Новият нападател на Реал Мадрид показа характерната си скорост и светкавична работа, за да създаде единствения гол в мача в 38-ата минута.

След като прескочи защитник, капитанът на Франция направи светкавичен пас през вратата, който по невнимание беше пратен от австриеца Максимилиан Вьобер в собствената му мрежа.

Франция продължи да създава положения по време на равенството, но не успя да увеличи преднината си – най-добрият шанс падна на Мбапе, който можеше само да насочи удара си встрани, когато беше изправен само срещу вратаря, който трябваше да победи.

Въпреки че доминираха през дълги периоди от мача, Les Bleus не се справиха по свой начин, като Австрия на бившия временен мениджър на Манчестър Юнайтед Ралф Рангник се изправи срещу отбор №2 в света.

Но Буршен не можа да произведе този качествен момент пред вратата и в крайна сметка му свършиха идеите.

Мбапе обаче завърши мача на пейката на Франция, след като нападателят разкървави носа си по време на сблъсък с австриеца Кевин Дансо. При опит да забие топката с глава, лицето на 25-годишния играч се сблъска с рамото на защитника.

Французинът можеше да бъде видян да тръгва по тунела в 90-ата минута с окървавена фланелка.

Беше далеч от ретро представяне от Франция, като моментът на блясък на Mbappé беше достатъчен, за да осигури победа срещу издръжлива австрийска екипировка.

Играта продължи тенденцията на тазгодишния турнир, който видя множество аутсайдери да предоставят истински предизвикателства срещу предполагаемите сили на Европа. Още веднъж обаче отборът, който се хвалеше с по-висококачествен талант, в крайна сметка прекрачи границата.

Les Bleus ще се изправят пред тежък тест срещу Холандия в следващия си мач от групата в петък, докато Австрия се надява да започне кампанията си срещу Полша.

Група E: Белгия срещу Словакия

На два пъти Ромелу Лукаку смяташе, че е вкарал за Белгия, но на два пъти нападателят видя гола си отменен, докато Словакия организира разочарование, като спечели с 1-0 в първия си мач от група Е на Евро 2024.

Соколи поведоха изненадващо в седмата минута чрез Иван Шранц, след като белгийското крило Жереми Доку даде топката в опасна позиция.

Въпреки множеството атакуващи таланти на терена за Белгия, включително хора като Лукаку и Кевин де Бройне, Червените дяволи продължиха да бъдат разточителни пред вратата и не успяха да намерят изравнителен гол.

На два пъти обаче нападателят Лукаку вкара топката във вратата на Белгия, но видеоасистентът (VAR) спаси Словакия и в двата случая.

Първият опит бе отменен в 56-ата минута за малка засада, преди втори опит в 86-ата минута да бъде отменен поради игра с ръка на белгийския Лоис Опенда при натрупването.

В интерес на истината обаче Лукаку и белгийският му съотборник Леандро Тросард имаха достатъчно шансове помежду си, за да вземат поне точка от играта.

Въпреки че на моменти изгуби късмета си, Словакия все пак показа брилянтно представяне, което напълно заслужаваше победата.

Според TNT Sports това е най-голямото сътресение в историята на Европейското първенство според класацията на ФИФА: Световният номер 3 Белгия е с 45 места пред Словакия.

Група E: Украйна срещу Румъния

По-рано в понеделник Украйна претърпя катастрофален старт на кампанията си за Евро 2024, губейки с 3-0 от Румъния в първия си мач в група Е.

Капитанът Николае Станчиу даде преднина на Румъния с превъзходен удар в 29-ата минута, преди головете на Ръзван Марин и Денис Драгуш през второто полувреме да решат вълнуващото равенство.

Всичко щеше да бъде планирано за Украйна в ранните етапи на мача. Отборът, класиран с 24 места по-високо в световната ранглиста от Румъния, владееше топката, но нещата скоро започнаха да се объркват.

Брилянтното усилие на Станчиу от далечно разстояние сякаш извади синьо-жълтите от играта им и отборът никога не се възстанови напълно.

Румъния, която внезапно се похвали със страхотно чувство на надежда, удвои преднината си малко през второто полувреме, когато Марин видя удара си в 53-та минута, който срещна вратата.

В интерес на истината вратарят на Украйна Андрий Лунин можеше да се справи по-добре със спасяването си, но остави мощния удар да се прокрадва под протегнатата му ръка.

Трикольорите продължиха да осуетяват атакуващата фронтова линия на Украйна и скоро отбелязаха трети гол.

Този път Лунин не можеше да направи много, тъй като брилянтният Драгуш беше оставен свободен в наказателното поле и отбеляза отблизо.